Blog
Miért kell mérni a gazdának?
Arról akartam ma írni, „Hogyan kell kielemezni a talaj EC és pH mérési adatokat?" , de egy mai telefonbeszélgetés egy gazdával rámutatott, hogy sok embernek még az is kérdés, kell-e mérni?
Sajnos még mindig sokan vannak, akik növényeket termelnek minden mérés nélkül.
Ez nem is baj, ha a gazdának jól megy a dolga, van, aki megvegye a termékét, megfizesse a megérdemelt árát és az eladott termékek árából jut mindenre - a gazdaság fenntartására és fejlesztésére, a családra, tartalékra, vagyis a jövőre is.
Sajnos legtöbben mindamellett panaszkodnak, hogy már alig bírják a tempót, közbe meg az időjárás is "besegít” - jég, fagy, vihar stb.. Megjelentek újabb konkurensek is a környéken, a vevők is valami újat szeretnének, valami új divatos terméket, amelyik segít a diétájukban.
Kiderül - gond az van, de változtatni senki nem akar.
Pedig az egyik legegyszerűbb megoldás a profitjuk jelentős növelésére ezeknek a gazdáknak, ha elkezdenének mérni!
MIÉRT KELL MÉRNI?
HA NEM MÉREK:
- Nem ismerem a talaj pH értékét, savasságát, akkor fogalmam sincs, mi fékezi a növényeim növekedését?
- Nem mérem a talaj EC - értékét, nem tudom, mennyi is a tápanyagszint a földben? Sok műtrágyát (vagy organikus trágyát) vittem ki, vagy keveset? Jól állítottam-e be a tápoldatom koncentrációját, elegendő tápoldatot vittem-e ki, vagy esetleg sokat?
- Abszolút fogalmam sincs, hogy most milyen N:P:K arányú műtrágya felel meg az én talajomnak legjobban. Alapból, inkább többet viszek ki, de hogy a többlet, pénzbe is kerül és nem is segíti a növényeim fejlődését, sőt betegséget okoz, fékezi más tápelemek felszívódását, ezt én minek vegyem észre?
- Nem ellenőrzöm az öntözővizem pH és EC értékét, ezért nem is tudom, mennyi haszontalan sót viszek ki földemre naponta, na és hogyan is változik meg a talajom az én öntözésemtől? Arról, hogy javítani is lehetne öntözővizem paramétereit, jobb nem is gondolkodni.
- Nem mérem a nedvességtartalmat a talajban, nem tudom optimális szinten tartani az öntözés folyamatát. Ha kevés vizet kap a növény, akkor gyengébben fejlődik, kevesebb a termés. Ha túl sokat adok nekik, akkor viszont kimosódnak a tápanyagok a gyökérzónából, nő a haszontalan sók koncentrációja a talajban, változik a pH, újból csak csökken a terméshozam, megjelennek a betegségek - egy sor veszteség.
Sajnos hosszasan folytathatnám, mi-mindent lehet megoldani egyszerű mérésekkel.
Nézzük a tipikus kifogást: Drágák a műszerek, nem érik meg az árukat.
Egy pH mérő és EC mérő együtt kb. 27 ezer forint, és egy gazdának nem ér meg ennyit, a felsorolt problémák megoldása?
Pedig éppen azok növelik legnagyobb mértékben profitjukat, akik "NULLA" mérésről indulnak és beiktatják a "KEZDŐ MÉRÉSEKET".
Már egy pH és EC mérő vásárlása és a mérések beiktatása is 30-50 % profitnövekedést okoz! SOK GAZDA BIZONYÍTOTTA MÁR EZT BE!
Te mérsz?
|
A BOR FONTOS ÖSSZETEVŐINEK A MEGHATÁROZÁSÁRÓL
VÉGRE megvan az, amire a borászok vártak!
ONE multiparaméteres félautomata analizátor!
És mennyi mindent túd!
ONE félautomata analizátor egy kompakt kisméretű, egyszerű, de nagy tudású fotométer a kémiai, enzimatikus és kolorimetrikus mérések elvégzésére az élelmiszer- és italgyártás ( borászat) területén, és nagyon hasznos a termelés minden fázisának az ellenőrzése során és a végtermék (bor) minőségének az ellenőrzésénél.
A ONE memóriájában az alábbi módszerek vannak előreprogramozva:
- Borkősav,
- Piroszőlősav,
- L és D-tejsav,
- L és D-Almasav,
- L-aszkorbinsav,
- D-glükonsav,
- Ecetsav,
- Citromsav,
- Szabad és összes SO2,
- Acetaldehid,
- Glükóz-fruktóz,
- Szacharóz,
- Glicerin, ,
- Teljes polifenolok,
- Ammónium-nitrogén és α-amino nitrogén,
- Antociánok, Katekin,
- Kálium,
- Kalcium, Magnézium,
- Réz, Vas, Kloridok,
- Szín.
A ONE analizátor az előreprogramozott több alkalmazási eljárások segítségével képes egyszerű lépésekre lebontva végigvezetetni a felhasználót a mérési fázisokon, megkönnyítve a felhasználó munkáját.
Miért is fontosak ezek a paraméterek?
Alább egy kis magyarázat, amelyet a STEROGLASS cég reagenseihez ad.
STEROGLASS MÓDSZEREK ÖSSZEFOGLALÓJA
CUKROK
Glükóz, fruktóz és szacharóz kapcsolódnak az ital alkoholtartalmához, mivel ezek az anyagok erjedése határozza meg a bor alkohol tartalmát, édességét és az energiáját. A glükóz/fruktóz meghatározását főleg azért végezzük el, hogy követni tudjuk a bor erjedési folyamatát és meghatározzuk a maradékot az erjedés végén. Az enzimatikus módszer már hivatalos eljárást több szervezetnél, olyanoknál mint az OIV. Annál is inkább , mert a Fehling féle módszer meglehetősen bonyolult és nem is határozható meg vele a pentóz cukrok, amelyek viszont erjeszthetőek, mint a szacharóz.
KÉN-DIOXID
SO2 antioxidáns és antiszeptikus funkciója jól ismertek. Az SO2 meghatározását a bor előállításának minden fázisában el kell végezni , kezdve a musttól végezve a palackozással. A hivatalosan elfogadott lepárlásos eljárás nem praktikus; a szokásos Ripper módszer jó eredményeket ad a fehér borok esetében, de nem vörösboroknál, ahol a polifenolok, tanninok és a szín interferenciája okoz gondot. A kolorimetriás módszer jól korrelál a hivatalos eljárással.
POLIFENOLOK
A polifenolok rendkívül fontosak, mert ezek az anyagok határozzák meg érzékszervi szempontból bort. Már jelen vannak a mustban is, az antocianinok és tanninok közötti folyamatos polimerizációs folyamatoknak köszönhetően idővel nő a koncentrációjuk.
Fontos még, hogy ellenőrizze polifenolok tartalmát a szőlőben, az érés megfelelő állapotának a meghatározásához.
GLICERIN
A glicero-piruvát erjesztési folyamat eredményeként termelődik a glicerin, amelyik nagyban hozzájárul a bor harmonikus ízének, a bor testességének és kerekségének a formálódásához.
Minden uj fermentációs folyamat után célszerű meghatározni a glicerin koncentrációt. Az enzimatikus Trinder végpontos reakció módszer extrém egyszerű és pontos.
GLÜKONSAV
Szerves sav, amelyik a glükózból termelődik az aldehid funkciós csoport oxidálása által , a penészgombákban jelen lévő enzimek segítségével. Az elemzést elvégezzük a nyersanyagban, a mustban és a borban. Nagyon fontos minőségi információ az importőrök és a felhasználók számára, akik különböző eredetű szőlőkkel dolgoznak. Az enzimatikus analitikai módszer gyorsabb és pontosabb.
PIROSZŐLŐSAV
Szerves sav, amelyik a glicero-piruvát erjesztési folyamat eredményeként termelődik. A fermentáció nem tiszta alkoholos erjedést biztosit, a cukor molekulák egy része glicerinné és piroszőlősavvá változik a glicero-purivát fermentációs ciklusban. A piroszőlősav meghatározása nagyon fontos a fermentációs folyamat ellenőrzésénél, különösen annak fényében, hogy könnyen reagál az SO2-vel.
ALMASAV
Szerves sav, természetes módon jelen van a must és a borban (kezdeti koncentrációja körülbelül 1,5 g / l és 3,5 g/l között). A kezdeti ellenőrzés meg tudja határozni az érés folyamatának a fázisát és azt követően, a almasav-tejsavas erjesztés után, kimutatni a fermentáció végét. A D almasav jelenléte nagyobb savasságot ad a boroknak az almasav fermentáció után. D izomer stabilabb és ellenáll a metabolizálásnak az almasav baktériumok által.
R.A.N. (READILY ASSIMILABLE NITROGEN - Könnyen fermentálható nitrogén, Formol szám)
R.A.N. az ammónium-nitrogén és alfa-amino-nitrogén összege. Ezek az anyagok nagyon fontosak a fehérje stabilitásával kapcsolatban és a bor "hitelességének" a biztosításában: ammónia nitrogént adhatnak a szőlőből származó aminosavak hiányának az elfedésére. A rendelkezésre álló nitrogén (RAN) szintén nagyon fontos tényező annak megállapítására, hogy van-e elegendő tápanyag a mustokban az alkoholos erjedésért felelős élesztők szaporodásának a biztosítására. Ez a módszer helyettesíti a formalin alapú módszert, amelyik anyaga rákkeltőnek bizonyult! Valójában ammónium-nitrogén és α-amino-nitrogén számának az összege megfelel a Formol számnak.
BORKŐSAV
Ez a szerves sav specifikus a szőlő esetében, a legfontosabb a fix savak közzül, a legerősebb sav, mivel legnagyobb szinten disszociált, és a leginkább ellenálló a lebontó baktériumok ellen. A borkősav koncentrációja csökken a kálium-bitartarát csapadék keletkezésével a borkősav stabilizációjának a folyamata során. Meg kell mérni az értékét mind a mustban, úgy a borban is a borkősav stabilizációja után és a palackozás előtt. A kolorimetriás módszert nagyon egyszerű alkalmazni.